Iphone 5s Ekran

Sırala
Toplam 2 ürün bulundu.
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Iphone 5s Ekran Fiyatları?

Teknolojinin gelişmesi ile haberleşme ihtiyacı sistematik bir düzende artış göstermiştir. Bilgi akışı, alışveriş, makine kontrolü gibi işlemler de yapabilen telefonlar, sosyal çağın ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Telefon fiyatları, her bütçeye uygun, kalite standartları arasında üretilmektedir. Ancak Iphone marka telefonlar, diğer telefonlara göre fiyat farklılığı gösterebilmektedir. Apple marka telefonlar, akıllı telefon pazarında ilk sırada yer almaktadır. Bu sıra doğrultusunda özgün, kaliteli, donanımlı cihazlar üreterek tüketicisinin beğenisine sunmaktadır. Asla sabit kalmayan tasarım ve teknoloji ağı ile devamlı gelişim içerisinde hareket etmektedir.

Telefonlar kırılma, düşme gibi olumsuz durumlara karşı yarı korunaklı yapıda üretilmektedir. Darbelere karşı kılıf, ekran koruması gibi bireysel önlemler alınsa da birçok katmandan oluşan ekran yapısı kırılmaya eğilimlidir.  İphone 5s ekran kırıklarının tamiri, yetkili servisler tarafından sağlanmaktadır. Cihazın değer kaybetmemesi ve kullanım olanağının düşmemesi için orijinal parçalar tercih edilmektedir. İphone 5s ekran tamiri fiyatı parçanın değerine göre değişim göstermektedir. Özel üretim olan telefonlardan olan iphone 5s gold ekran fiyatı, normal parçalara göre farklılık gösterebilmektedir.

Yetkili veya özel servislerde, telefon arızaları tamir edilebilmektedir. Bütçe dostu ve orijinal ürünler ile yapılan tadilatlar iphone 5s ekran fiyatı dahilinde tüketiciye yansıtılmaktadır. Tadilat esnasında orijinal parçaların kullanıldığından emin olunması gerekmektedir. İphone 5 s ekran fiyatı en ucuz, sahte ürün kullanımı ile, bayiliği olmayan normal telefon tamir servislerinde yapılmaktadır. Gelecekteki cihaz sağlığı için bu tür ürünlerden uzak durmak gerekmektedir.

Iphone 5s Ekran Modelleri Nelerdir?

Kırılma veya bozulma yaşayan telefonların, tadilat esnasında seçim yapabileceği ekran modelleri bulunmaktadır. İphone 5s ekran değişimi, cihazdan beklenen performansı en iyi şekilde verebilmek için kullanılan yeni ekran parçasına denmektedir. Arızanın yaşandığı iphone 5s dokunmatik ekran, ana problem kaynağı belli olana kadar, incelenmektedir. Yetkili personel tarafından yapılması gerekilen bu işlem, telefonda kalıcı arızalara sebep olabilmektedir. 

Hasar durumunda servislerde kullanılan 3 çeşit ekran bulunmaktadır. Bunlar; 

 • Orijinal Iphone Ekran 

Yalnızca Apple tarafından takılmaktadır. Yedek parça olarak tedarik edilememektedir. İphone 5s ekran orijinal formatta yalnızca, yetkili Iphone servislerinden temin edilebilmektedir.

 • Yan sanayi Iphone Ekran

Orijinal ekrana muadil olarak üretilen yan sanayi iphone 5s lcd ekran çeşitleri, özel şirketler tarafından kaliteli bir şekilde orijinale yakın olarak üretilmektedir. Ancak yan sanayi olan tüm ürünler cihazda performans farkı oluşmaktadır. Iphone, tüm cihaz parçalarını birbiri ile uyum sağlayacak şekilde bir bütün olarak üretmektedir. Tüketicisinin, kendinden başka seçenek tanıyamayacağı bir politika izlemektedir. Dokunmatiğin, akışkanlığı ve renklerin canlılığı gibi etmenler A Kalite iPhone ekranlarda fark edilemeyecek kadar azdır.

 • Yenilenmiş, Revize Iphone Ekran

Ön camı ve plastik çerçevesi değiştirilerek ortaya çıkarılan yenilenmiş ekranlardır. İphone 5 komple ekran değişimi yapılmamaktadır. Arızanın tespit edildiği, ekran katmanında düzenleme yapılmaktadır. LCD ekranı orijinal olduğu için bu ekranların görüntülerinde orijinalden fark oluşmamaktadır. Ön camın değiştirilmesinden kaynaklı olarak orijinaline göre biraz daha kırılgan olabilmektedirler. Bu ekranlara aynı zamanda “yenilenmiş çıkma ekran” ismi de verilebilmektedir.

Iphone 5s Ekran Özellikleri Nelerdir?

Iphone 5S, Apple'ın 2013 yılında çıkardığı, dokunmatik tabanlı bir akıllı telefondur. Bir önceki sürümü olan 4S’in yenilenmiş performansını sunmaktadır. Üretildiği dönemin, üstün performansa sahip telefonlarındandır. Dokunmatik parmak izi tanıma ile kullanıcılarına donanımlı güvenlik hizmeti sunmuştur. 4 inç ekrana sahip iphone 5s ekran boyutu ile çift led flaş özelliğine sahip kamera ile donatılmıştır. AirDrop’un kullanıldığı ilk Iphone modelidir. Yükseltilmiş donanımı ile döneminin en iyi parmak hızı tanıma özelliğine sahiptir.  

Iphone 5s modellerinin piyasaya sürülmesi hafta sonuna denk gelmiştir. Bu iki günün içerisinde dokuz milyon satış ile Iphone satış rekoruna sahiptir. Iphone SE model telefonların piyasaya sürülmesinin ardından iPhone 5S'in üretimi durdurulmuştur. Üretimi durdurulan bu ürünün yedek parça temininde de aksaklıklar oluşabilmektedir. 64 bit işlemci ile desteklenen ilk telefon olan Iphone 5s’in ekran özellikleri şu şekildedir;

 • Uzay grisi, altın sarısı ve gümüş olmak üzere üç farklı renk seçeneği satışa sunulmuştur.
 • 123.8 x 58.6 x 7.6 mm boyutunda 0,30 inç (7,6 mm) kalınlığında ve 112 gram (4,0 oz) ağırlığındadır
 • LCD çoklu dokunmatik Retina Ekran ve 326 ppi'de 640×1136 ekran çözünürlüğü ile iPhone 5'e benzer bir tasarıma sahiptir.
 • Ekran üzerinde yer alan ana sayfa düğmesi, metalik bir halka ile çevrelenen lazerle kesilmiş safir bir kapak kullanılarak yeni bir düz tasarıma sahiptir.

Iphone 5s Ekranın Orijinal Olması Neden Önemlidir?

Orijinal iphone 5s ekran kalibrasyonu, yan sanayi ürünlerde bulunmamaktadır. Orijinal olmayan ekranlar, telefonda aşırı ısınma ve patlama gibi sonuçlar ile kullanım zorluğu oluşturmaktadır. Telefonda aşırı ısınmadan kaynaklı olarak, diğer yedek parçalarda telefon arızalanmalarına ortam hazırlayabilmektedir. iPhone ekranları, Apple'ın kalite ve performans standartlarına uygun olarak tasarlanmış, test edilmiş ve üretilmiştir. Diğer parçalar ile uyum içerisinde çalışma performansı sunmaktadır. İphone 5s ekran özellikleri sahte yedek parçalarda, sorunlu olarak çalışabilmektedir. 

Onarım işleminin orijinal Apple ekran parçaları kullanan sertifikalı teknisyenler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Apple, Apple Yetkili Servis Sağlayıcıları veya orijinal Apple parçalarını kullanan Bağımsız Onarım Sağlayıcılarında bu işlemler yapılabilmektedir. Dışarı yedek ürün satışı yapmayan Apple, tüketicilerine bu şekilde ulaşmaktadır. 

Doğru adımlar ile gerçekleştirilmeyen değiştirme işlemlerinde, uygun güvenlik ve onarım prosedürleri izlenmemesinden dolayı bu işlemler sonucunda işlev bozuklukları ya da ekran kalitesi veya güvenlikle ilgili sorunlar meydana gelebilmektedir. Apple ekranları aygıta tam olarak oturacak şekilde tasarlanmıştır. Vida ve tutucular düzgün değiştirilmediğinde onarım işlemlerinde gevşek parçalar kalabilmektedir. Bu parçalar pile hasar vermektedir.

Iphone 5s Ekran Değişimi Ne Kadar Sürer?

Ekranında arıza bulunan telefonların ekran değişimi, yedek parçanın tedarik sürecine bağlı olarak değişmektedir. Donanımlı bir serviste yapılan ekran değişimleri kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Ekran değişim sürecinin yetkili personeller aracılığı ile yapılması telefon sağlığı açısından önemlidir. Cihazlarda görüntü ve dokunmatik sorunu yoksa revizyon yaptırmak ya da tamamen yeni ekran taktırmak tüketicinin tercihine bırakılmaktadır. Cihazlara revizyon yaptırmak 1 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Revizyon işlemi komple ekran değişimine göre uygun fiyatlıdır. Yeni ekran montajı ise 30 dakika kadar kısa bir sürede yapılmaktadır. Değişim alanına bağlı olarak ekran değişimleri 20 dakika ile 2 saat aralığında sürmektedir. 

Ön camları kırılmış, fakat LCD ekranı sağlam kalmış olan iPhone ekranlar yenilenerek tekrar kullanılabilir hale getirilebilmektedir. Bu işlem için öncelikle kırık olan ön camın ısıtılarak LCD’ den ayrılması gerekmektedir. Ancak bu işlem çok hassas ve profesyonel cihazlar yardımı ile yapılmaktadır. Bu sebepten ötürü yetkili teknik servislerin bu işlemi gerçekleştirmesi önerilmektedir. Yedek parça değişiminin orijinal ürünler ile yapılıp yapılmadığı kontrol edilmek istendiğinde, değiştirilmiş ekranda ki özelliklere bakılması gerekmektedir. 

 • Ekran açıkken renklerin doygunluğunu ve dokunmatik akışkanlığının canlı bir şekilde gözükmesi gerekmektedir. 
 • Ekran kapalıyken ise orijinal ekranın, koyu siyah olması gerekmektedir. Yan sanayi ürünlerde ekran renginin grimsi bir tonda olduğu söylenmektedir.
 • Yedek parçada, orijinal ürünlerin üzerinde Apple logosu bulunmaktadır. Apple logosu olan ürünler orijinaldir ve kullanımda sorun çıkarmamaktadır.

Iphone 5s Ekran Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ekran onarımları yetkili Apple Teknik Servisleri veya bağlı acenteler tarafından sağlanmaktadır. Telefon değerinin kaybolmaması için orijinal ürün kullanımı yapılması gerekmektedir. Telefon problemlerinin süreklilik kazanmaması açısından sahte ekran kullanılmamalıdır. Iphone orijinal yedek parçaları, yalnızca Iphone mağazalarında yapılmaktadır. Yetkili servisleri dışında temin edilen ekranların orijinalliği tartışılmaktadır. Orijinal özellikteki ekranlar kendi içerisinde 7 katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlar sayesinde, dış görünümü sağlayabilmektedir. Bu katmanlar sırasıyla şunlardır;

 • Arka Işık 

En alt kısımda bulunan, arka ışık ve onun içerisinde bulunan ışık perdeleri sayesinde ışık ekranın her bir köşesine eşit ve homojen bir şekilde dağılması sağlayan katmandır.

 • LCD Ekran

LCD ekran, görüntünün aktarıldığı kısmı oluşturmaktadır. Ekranın kendisi olarak bilinmektedir. Bu bölüm kırıldığında geri kalan bölümler işe yaramaz duruma gelmektedir. İphone 5s ekran çözünürlüğü bu katmanın varlığı ile sağlanmaktadır.

 • OCA 

Ekran ve ön cam arasında kimyasal bir tür yapışkandır. Ultraviole ışığa tabi tutulduğunda donarak berrak şeffaf bir hal almaktadır. Bu madde sayesinde dokunmatik hassasiyet artarak, ekranda ekstra sağlamlık kazanmaktadır.

 • Polarizer

Gün ışığında ekranın görüntü vermesini sağlayan katmandır.

 • Ön Cam

Parmağın temas ettiği, bütün bu katmanların en üstündeki parçadır. Orijinal ekranlarda Corning firmasına ait camlar kullanılır. Bu markanın ürettiği mukavemetli camlar, sonradan değiştirilenlere göre çok daha sağlamdır. Genellikle sadece bu kısım kırılır. Revizyon sırasında değişimi sağlanmaktadır.

 • Plastik Çerçeve

Çerçeve ekranın etrafını dolduran plastik parçadır. Bu parça sayesinde ekran kasaya oturmaktadır.