Macbook Batarya

Sırala
Toplam 32 ürün bulundu.
Toplam 32 ürün görüntüleniyor.

Macbook Batarya Fiyatları?

Apple’ın dizüstü bilgisayar modelleri Macbook Air ve Macbook Pro, hem profesyonel kullanım hem de günlük kullanım için çok tercih edilmektedir. Uzun süren şarj ömrü ile öne çıkan Macbook modellerinde, bilgisayarın önemli bir avantaj sağlayan kullanım ömründe ise, batarya faktörü öne çıkmaktadır. Güçlü kapasiteye sahip olan Macbook bataryaları, uzun saatler boyunca prize bağlı olmadan çalışma fırsatı sunmaktadır. Batarya değişimi sürecinde ise, Macbook pil değişimi yapmak isteyen kullanıcılar açısından, Macbook batarya fiyatları önemlidir. 

Macbook Air batarya modelleri, dizüstü bilgisayarın belli bir kullanım süresi içinde garanti kapsamında yer almaktadır. Macbook modelleri, her yeniden şarj olduğunda, şarj döngüsü güncellenmektedir. Şarj döngüsünün belli bir seviyeyi aşması ve batarya sağlığının zayıflaması ile birlikte, Macbook batarya değişimi gereklidir. Macbook Air pil değişimi, bilgisayarın kullanımını olumsuz etkilediği ve yapılan çalışmaları yarıda bıraktığı için, gerekli bir işlemdir. Macbook batarya fiyatları, bataryanın özelliklerine, kapasitesine göre değişmektedir. Macbook Air ya da Pro modeli olmasının yanı sıra, Macbook’un modeline göre de batarya fiyatları farklı olmaktadır. Macbook bataryasının satıldığı platformlar üzerinden, fiyata göre sıralama ile en ucuz Macbook bataryası bulunabilmektedir. 

Macbook Batarya Modelleri Nelerdir?

Macbook bataryası modelleri incelenirken, Macbook Air ya da Pro modeli ile uyumlu bir batarya satın alınmalıdır. Aksi takdirde, Macbook batarya parçası cihaz ile uyumsuz olmaktadır ve kullanılmamaktadır. Macbook Pro pil değişimi öncesinde bilinmesi gereken, cihazın seri numarasını öğrenmektedir. Her Macbook bataryası, bilgisayarın modeli ve piyasaya çıktığı yıl ile değil, seri numarası ile satın alınmaktadır. Bu nedenle, Macbook bataryası satın alınırken, modeller aşağıdaki isimlendirmelere sahiptir:

  • Macbook Air a1466 batarya
  • Macbook Pro a1278 batarya

Macbook Air ve Pro modellerinde, seri numarası ve yıl ifadesine göre, Macbook batarya çeşitleri satın alınmaktadır. Apple Macbook bataryalarında A1382, A1322 ve A1278 gibi modeller kullanılmaktadır. Notebook aksesuarları içinde en kritik yapılardan biri olan Macbook bataryalarında, Retro, GOMAX, Infostar, Fast, Afila ve Macstorey gibi markalar içinde, Macbook pilleri hem seri numarası hem de yıl bilgileri ile satın alınabilmektedir. 

Macbook Batarya Özellikleri Nelerdir?

Macbook bataryası, bilgisayarın bir şarj kablosuna bağlı kalmadan rahat bir şekilde kullanılabilmesi için, gelişmiş özellikler içermektedir. Uzun saatler boyunca kullanıma olanak tanıyan Macbook bataryaları, yıllar içinde önemli bir gelişim göstermiştir. 2022 model Macbook Pro modellerinde, Macbook bataryalarının kullanım süresi 20 saatin üzerine çıkmaktadır. Macbook modellerinde, iPhone ve diğer elektronik cihazlarda olduğu gibi, bataryanın kapasitesi miliamper üzerinden ölçülmektedir. Macbook Pro modellerinde, 14 inç ekrana sahip modellerde kapasite 6068 mah olurken, 16 inç ekrana sahip modellerde ise 8693 mah’dir. 

Bataryanın sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde kullanımında, teknik özellikler içinde en çok dikkat edilecek konu ise pil sağlığıdır. Pil sağlığı, Macbook’larda bilgisayarın menüsü üzerinden görülmektedir. Apple, ilk iki yıl bataryanın belli bir pil sağlığı için garantili olduğunu belirtmektedir. İlk iki yıl içinde, pil sağlığının yüzde 80’in altına düşmesi durumunda değişim yapılmaktadır. Bununla birlikte, pil döngüsünün, 500 çevrimin üzerine çıkması durumunda pil sağlığının zayıfladığı gözlenmektedir. Bu da, bilgisayarın her gün bir kere şarj edilmesi durumunda, yaklaşık 1 ile 2 yıl arasında, Macbook Pro batarya değişimi işleminin gerekli olabileceğini göstermektedir. Apple Macbook pil devir sayısı öğrenmek için, bilgisayarın ayarlar menüsüne, ardından ise Sistem Bilgileri menüsüne gidilmelidir. 

Macbook Batarya Kaç Mah?

Macbook bataryasının kapasitesi, tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi, kapasite olarak miliamper ile ölçülmektedir. Mah kapasitesi, hem Macbook’un ne kadar süre şarja bağlı kalmadan kullanılabileceğini, hem de ne kadar kısa sürede şarj olabileceğini gösteren bir değerdir. Macbook modelleri, içerdiği mah değeri ile yıllar içinde daha yüksek bir batarya kapasitesi ortaya koymuştur. Macbook Air ve Pro modellerinde, 2020 öncesindeki modellerde mah kapasitesi düşük olurken, 2020 sonrasındaki modellerde cihazların batarya kapasitesi yükselmiştir.

2019’da piyasaya çıkan Macbook modellerinde, şarj kapasitesi 5225 miliamperdir. Bununla birlikte, 2017 yılında çıkan modellerde ise, bataryanın kapasitesi 4300 miliamper seviyesindedir. Miliamper, bataryanın kapasitesine dair çok önemli bir veri olsa da, tek başına şarj kalitesi anlamında bir gösterge değildir. Macbook modellerinde, miliamper seviyesi kadar, şarj edilme gücü de önemli bir veridir. Buna ek olarak bilgisayarın işlemci türünün Intel, M1 ya da M2 olması da, pilin kullanımını etkileyen bir faktör olması nedeniyle önemlidir. Apple Macbook Pro batarya fiyatı üzerinde, miliamper kapasitesinden ziyade diğer faktörler daha çok önemli role sahiptir. 

Macbook Bataryanın Pil Ömrü Ne Kadardır?

Macbook bataryaları, Apple’ın notebooklarının popüler olmasının en önemli nedenleri içindedir. Apple’ın rakiplerinin bilgisayar modellerine göre, Macbook Air ve Pro modellerinin çok daha uzun pil kapasiteleri, Macbook’u popüler hale getirmiştir. Kendine has işlemcisi ve gelişmiş ekran özelliklerine sahip Macbook’larda, bataryanın pil ömrü, bilgisayarın ortalama kullanım ömrüne dair fikir vermektedir. Macbook modellerinde, Apple’ın yakın zamanda çıkarılan modern Macbooklar için öngördüğü pil çevrimi sayısı 1000’dir. Pil çevrimi, bataryanın sorunsuz bir şekilde tamamen doldurularak kullanılabileceği sayıyı ifade etmektedir. Bin batarya çevrimi, her gün Macbook’unu bir kere şarj eden bir kişi için, ortalama 3 yıllık bir kullanım anlamına gelmektedir.

Macbook modellerinde pil çevriminin kaç olduğunu öğrenmek için yapılması gereken ise, bilgisayarın ayarlarından batarya ile ilgili verilere göz atmaktır. Macbooklarda sistem ayarları içinde, bilgisayarla ilgili genel verilerin yer aldığı tabloda batarya ile ilgili güncel verilere ulaşılabilir. Burada, hem pil çevrim sayısı, hem de bataryanın sağlığı görülmektedir. Apple Macbook Pro pil ömrü ile ilgili dikkat edilmesi gereken konulardan biri, pil sağlığının yüzde 80’in altına düşmemiş olmasıdır. Pil sağlığının bu seviyenin altına düşmesi, bilgisayarın batarya kapasitesinin zayıfladığını gösteren bir konudur. Pil sağlığının düşmesi durumunda, batarya değişimi yapılmalıdır. 

Macbook Bataryanın Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Macbook’un en önemli donanımlarından biri olan batarya konusunda, orjinal ve sorunsuz bir ürün tercih etmek son derece önemlidir. Macbook batarya fiyatları üzerinde araştırma yapılırken, Apple’ın orjinal bataryası ve farklı Apple Macbook Air orjinal batarya modelleri söz konusu olabilmektedir. Bu modeller içinde seçim yaparak, Macbook’un pil değişimini yapmak mümkündür. Bununla birlikte, Apple Macbook modellerinde, bataryanın orjinal olup olmadığını, hangi üretici tarafından üretildiğini görmek çok kolaydır. Macbook’larda, elma simgesine tıkladıktan sonra, aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

  • Bu Mac Hakkında
  • Sistem Raporu
  • Güç

Bu adımlar takip edildiğinde, Macbook’un pil verilerine ulaşılabilmektedir. Bu sayfada, Macbook’un güncel şarj döngüsünün yanı sıra pil sağlığı seviyesi görülmektedir. Buna ek olarak, bilgisayarda kullanılan bataryanın üretici şirketi ve bataryanın modeli de, Güç sayfasında yer almaktadır. Burada yer alan marka ve modeli inceleyerek, Macbook bataryasının orjinal olup olmadığını anlamak mümkündür. Apple, orjinal bataryasında 1000 pil çevrimi garantisi vermesi açısından dikkat çekmektedir. Orijinal olmayan Macbook Air ve Pro bataryaları, 1000 çevrim kapasitesine sahip olamayacağı için, kullanıcılar tarafından tavsiye edilmemektedir.